fbpx

Hemen Açılıyor ...

 

Seller Permit & Resale Certificate

Kasım 12, 2020by Girişim Mektebi0

Seller Permit & Resale Certificate Nedir? Amazon’da Arbitraj ve Wholesale Yaparken Neden İhtiyacımız Olacak?

Image for post

Seller permit ile resale certificate birbirine çok karıştırılan bir konu. İlk önce arasındaki farktan bahsedeyim. Seller permit perakende satıcıların müşterilerinden sale tax, yani satış vergisi toplaması için ve eyaletinde satış yapabilmesi için gerekli olan bir belge. Online olarak satış yapmanız için resale certificate sahibi olmanıza ihtiyaç yok. Resale certificate ürün alırken ihtiyacınız olan bir belge. Yani aralarındaki temel fark seller permit belgesine ürün satmak için ihtiyacınız var, resale certificate belgesine ise toptancıdan ürün alırken ihtiyacınız var.

Resale Certificate Nedir?

İnternette araştırma yaptığınızda bu belgenin ismini farklı şekillerde görebilirsiniz. “Resale license, nontaxable transaction certificate, sales tax exemption certificate, reseller’s license, reseller’s certificate, sales tax permit, ,sales tax ID“ gibi bir çok isimle karşılaşabilirsiniz ama hepsinin aynı belge olduğunu bilmekte fayda var. Aslında bu belgeyi vergi muafiyet belgesi olarak Türkçe’ye çevirebiliriz.

Biliyorsunuz Türkiye’de KDV diye bir vergi var. Neredeyse her üründe bu vergiyi müşteriler bize ödüyor, biz satıcılar da bu KDV leri devlete ödüyoruz. Amerika’da da sale tax isminde bir vergi var. Her satıştan alınan bir vergi türü. Eğer Amerika’da bir toptancıdan ürünleri alacaksanız bu sale tax vergisini ödemeyebilirsiniz. Bunun için işte resale certificate sahibi olmanız gerekiyor. Bu belge sayesinde toptancıdan sale tax ödemeden ürün alabiliyorsunuz. Aslında devlete ben bu ürünleri kendim için toptancıdan almıyorum, ben de son müşteriye satmak için alıyorum diyorsunuz. Resale zaten ingilizce de tekrar satmak anlamına gelmektedir. Ürünleri tekrar satmak için aldığınızda resale sertifikanız sayesinde sale tax ödemeden alıyorsunuz.

Amerika’daki Toptancıların çoğu resale sertifikanız olmazsa size ürün vermeyeceklerdir. Çünkü sizden sale tax alıp devlete vermekle uğraşmak istemezler ve sonraki dönemde çıkabilecek vergi sıkıntılarından uzak durmak isterler.

Seller Permit Nedir?

Amerika’da satış yapacağınız bir iş modeli yapmaya başladığınızda ihtiyacınız olacak en önemli belge seller permit belgesidir. Eyaletinizden aldığınız bu belge sayesinde satış yapmak ve vergi toplamak için Devletten izin almış oluyorsunuz. Bu belgenin amacı sale tax vergisinin toplanıp raporlanmasını Amerika devletinin kontrol edebilmesi. Seller permit belgesinin ismini internette araştırdığınızda “resale permit, resell permit, permit license, reseller permit, reseller number, resale ID, state tax ID number, reseller license permit” gibi isimlerle de görebilirsiniz. Farklı eyaletlerde isimlendirmeler de bazen farklılık gösterebiliyor.

Girişim Mektebi

Cevap Verin

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır. Zorunlu Alanlar İşaretli

GİRİŞİMMEKTEBİ
E-Ticaret ve Amazon FBA ile ilgili eğitim ve hizmetlerimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz
0850 762 0225
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2021/08/iyzico.png
ANKARAATAYILDIZ PLAZA
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GİRİŞİM MEKTEBİSosyal Medya Hesaplarımız
Sosyal medya hesaplarımızı takip edin. Bize ulaşabilirsiniz
GİRİŞİM MEKTEBİSosyal Medya Hesaplarımız
Sosyal medya hesaplarımızı takip edin.Bizimle iletişim kurabilirsiniz
GİRİŞİMMEKTEBİ
E-Ticaret ve Amazon FBA ile ilgili eğitim ve hizmetlerimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz
0850 762 0225
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2020/01/visa-mastercard-logo-1.png
ANKARAAtayıldız Plaza
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
Girişim Mektebi

BEDAVA
İNCELE