fbpx

Hemen Açılıyor ...

 

Kargo Gönderiminde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Mayıs 2, 2023by Girişim Mektebi0

Kargo Gönderiminde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

 • Gönderilecek ürünlerin her biri ayrı ayrı barkodlanmalıdır. Ve barkodlar okunabilir ve barkod kısmında herhangi bir siliklik olmamalıdır.
 • Ürünler özelliklerine göre paketlenmeli sıvı ürünler gönderilecek ise çift emniyetli şekilde paketlenmeli.
 • Kırılacak malzemelere “fragile” yapıştırılmalıdır. Eğer paket üzerinde poşet varsa yada ürün direk poşet ile paketlenmiş ise “warning” kullanılmalıdır. Eğer bu etiketleme barkodlama ve paketleme konusunda yanlışlıklar ya da hatalar yapılır ise amazon bu ürünleri direk satışa çıkarmayacak ve bunları hatalı ürün kapsamında ayıracaktır. Bu durum da sizin ürünlerinizin satışa geç çıkmasına sebep olacaktır ve satışların balance’ınıza işlemesi paranın size geri dönmesi gibi durumlar aksayacak ve bu durumda parayı yönetme konusunda sizleri zor duruma sokacaktır.
 • Ürünler kolilere yerleştirirken SIZE’larına göre yerleştirilmelidir. Eğer öyle yapılmaz ise amazon kargo planı yaptığımızda sistem sizeları uygun olmayan ürünleri ayıracaktır. Sistem buna izin vermeyecektir.
 • Standard-size, oversize, extra-large, apparel, footwear, aerosol, flammable gibi 7 farklı şekilde size ve türden kategorize edilmiştir. Kolilere ürünler yerleştirilirken bu 7 farklı kategoriye uygun şekilde paketlenmelidir.
 • İlk gönderilerde eğer hesabınız profesyonel hesap ise standart-size, oversize, apparel, footwear kategorilerinde (size larında) 1000 er adet ürün gönderimi yapılabilmektedir. Diğer kategorilerde ise bu sayı daha azdır. Eğer hesabınız bireysel hesap ise bu rakamlar çok aşağı inmektedir. Örneğin oversize da 30’lu rakamlar, standart size da 100-200’lü rakamlar ile ürün kabulü yapmaktadır amazon. Her ürün gönderildiğinde ve satış yaptığınızda bu adetler hem profesyonel hesap için hem de bireysel hesap için artacaktır. Çok hızlı bir satış hacmi yakalamış hesabınız var ise amazonun kabul edeceği adetler katlanacaktır.

Ürünler paketlendikten sonra kolilemede de dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunlar:

 • Kolinin her bir kenarı en fazla 25 inç(65 cm) olmalıdır.
 • Kolinin ağırlığı en fazla 50 lb (23.5 kilo) olmalıdır.
  Eğer bu sınırlar aşılacak ise üzerine takım halinde taşınmalı yada makine ile taşınmalı ibareleri eklenmelidir. Eğer bu sınırlar aşılırsa amazon gönderileri kabul ettiğinde sizi uyaracaktır. Hatanızı kabul etmenizi isteyecek ve sonrasında bu hataları tekrarlama durumunda para cezası uygulayacak (25 dolar bandında). Daha sonrasında bu durum devam ederse para cezası 50 dolara çıkacaktır. Daha da devam ederse sizin gönderiminizi geçici bir süre ile suspend edecektir, o yüzden sınırlara dikkat etmek gerekmektedir.
 • Koli üzerine köşesine kargo etiketi çıktıktan sonra görünür bir şekilde yapıştırılmalıdır. Koli etiketi de okunur ve barkodları silik olmamalıdır. Etiket üzerine herhangi bir şey veya bant ile kapatılmamalıdır.

Yukarıdaki hususlara dikkat edilmiş bir şekilde kolinizi gönderdiğinizde amazon deposuna koliniz gelir. Amazon çalışanı koli barkodunu okutur ve koliniz kabul edilmiş olur. Sonrasında koli açılıp her bir ürünün barkodları okutulup sizin için ayrılmış yere ürünleriniz yerleştirilir. Ürünleriniz available olur ve satışa çıkar.

Girişim Mektebi

Cevap Verin

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır. Zorunlu Alanlar İşaretli

GİRİŞİMMEKTEBİ
E-Ticaret ve Amazon FBA ile ilgili eğitim ve hizmetlerimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz
0850 762 0225
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2021/08/iyzico.png
ANKARAATAYILDIZ PLAZA
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GİRİŞİM MEKTEBİSosyal Medya Hesaplarımız
Sosyal medya hesaplarımızı takip edin. Bize ulaşabilirsiniz
GİRİŞİM MEKTEBİSosyal Medya Hesaplarımız
Sosyal medya hesaplarımızı takip edin.Bizimle iletişim kurabilirsiniz
GİRİŞİMMEKTEBİ
E-Ticaret ve Amazon FBA ile ilgili eğitim ve hizmetlerimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz
0850 762 0225
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2020/01/visa-mastercard-logo-1.png
ANKARAAtayıldız Plaza
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
Girişim Mektebi

BEDAVA
İNCELE