fbpx

Hemen Açılıyor ...

 

Pazar Yerlerinde mi Web Sitenizde mi?

Eylül 29, 2020by Girişim Mektebi0

E-Ticaret Pazar Yerlerinde mi Yoksa Kendi Web Sitenizde mi Satış Yapmak Daha Mantıklı?

 

Image for post

 

Arkadaşlar daha önceki yazılarda Dünya’daki ve Türkiye’deki E-ticaretin nasıl bir hacme ulaştığını anlatmıştım. Şimdi E-ticaret yapmaya karar verdiğiniz durumda nasıl ilerleyeceğinizi anlatacağım.

İnternetten satış yapabilmeniz için tabi ki bir internet siteniz olmalı. Kendi E-ticaret sitenizi kurarak veya ciddi trafiği olan Amazon, Trendyol gibi pazar yerlerinde satış yapabilirsiniz. Şimdi kendi sitenizde satış yapmak ile Amazon, Trendyol, N11, Gittigidiyor, Hepsiburada gibi pazar yerlerinde satış yapmanın avantaj ve dezavantajlarından bahsedeceğim.

 • Pazar Yerlerinin Aylık Ziyaretçi Sayısı Çok Daha Fazla

Öncelikle kendi e-ticaret sitenizde satış yapmak ile pazar yerlerinde satış yapmayı kendi ilçenizde bir fiziki mağaza açmak ile AVM de bir mağaza açmaya benzetebilirsiniz. Bir ilçede mağazanız olduğunu düşünelim, günlük gelecek ziyaretçi sayınız en fazla 100–200 olacaktır. Ama bir AVM’de mağaza açsanız günlük olarak 5.000–10.000 kişi gelecektir.

Aynı şekilde kendi e-ticaret sitenizin trafiği çok az olacaktır, ancak Trendyol ve Amazon gibi pazar yerlerinde AVM’ler gibi ciddi bir müşteri trafiği olacaktır. Dünya’nın en büyük pazar yeri olan Amazon.com’un aylık ziyaretçi sayısı 2.6 milyar, Türkiye’nin en büyük pazar yeri olan Trendyol’un aylık ziyaretçi sayısı 140 milyon. Kendi e-ticaret sitenizde bu rakamlara ulaşmanız çok zor olacaktır.

 • Müşteri Gözünde Pazar Yerleri Daha Güvenilir

İnternetten alış veriş yapan insanların en çok önem verdiği konuların başında güvenlik geliyor. İnsanlar internetten alışverişte kredi kartı ve kimlik bilgilerini kullanacakları için en güvendikleri sitelerden alışveriş yapmaya daha yatkın oluyorlar. Pazar yerleri güvenlik bölümlerine daha fazla yatırım yaptıkları için insanlar internetten alışverişte pazar yerlerini daha fazla tercih ediyorlar.

 • Ürün İade, İptal ve Para İadesi Koşulları

Kredi kartı bilgilerinin dışında ürün ile ilgili yaşanılan sıkıntılarda da insanlar internet sitesine güvenmek istiyorlar. Pazar yerleri bu konuda tamamen müşteriyi koruyan bir yol izledikleri ve müşteriler 1–2 ay içinde ürünü iade edip parasını alabileceklerini bildikleri için pazar yerlerini daha fazla tercih ediyorlar. İnsanlar daha önce ismini duymadıkları bir internet sitesinden ürün aldıklarında gelip gelmeyeceği hakkında şüphe duyuyorlar ve herhangi bir sorunda probleminin çözülemeyeceğini düşünüyorlar. Pazar yerleri burada garantör olduğu için daha fazla güven sağlıyor.

 • Pazar Yerlerinde Ürünü Geç Gönderme Yok

İnternetten satışta en önemli konulardan bir taneside kargo konusu. İnsanlar ürünleri aldıklarında hemen gelmesini ister. Pazar Yerleri bu konuya ciddi yatırımlar yapıyor. Örneğin Amazon’da FBA sistemi olduğu için ürünler zaten Amazon’un deposundadır. Satış olduğunda Amazon ürünleri kendisi 2 gün içinde kesinlikle ulaştırıyor. Türkiye’de de Trendyol ve Hepsiburada kendi kargo sistemlerini bu şekilde kuruyor, müşterilere en hızlı ve güvenilir şekilde ürünleri göndermek için yatırım yapıyor. Ayrıca ürünü geç kargoya veren satıcıya çeşitli yaptırım uyguluyor.

Ama kendi internet sitenizde satıyorsanız yerel kargo şirketleri ile çalışmanız gerekiyor. Birçok kargo şirketinin de kötü çalıştığını söylesek yalan olmaz herhalde.

Ürün almak isteyen müşteriler de ürünlerinin hızlı ve hasarsız geleceğine inandıkları internet sitelerinde alışveriş yapmaya daha yatkın oluyorlar.

Image for post

 • Pazar Yerlerinde Komisyon Uygulaması Var

Pazar yerleri yüksek müşteri trafiğine sahip ancak bu trafiğe ulaşmak için ciddi reklam yapıyor. Bu şekilde yatırım yapabilmek için bir kazanç sağlamaları gerekiyor. Pazar yerlerinin en önemli gelir kaynağı her satıştan aldıkları komisyonlardır. Tabi ki her pazar yerinde ve her kategoride bu oran değişiklik göstermekte.

Kendi sitenizde satış yaparsanız pazar yerlerinin aksine satıştan komisyon vermezsiniz. Ama müşteri çekmek için çeşitli reklam kampanyaları yapmanız gerekmekte. Müşteri çekme maliyeti oldukça yüksek seviye de olduğu için pazar yerlerinde komisyon ödemek daha makul hale geliyor.

Ayrıca pazar yerleri size teknik altyapıyı da ücretsiz sağlıyor. Kendi web sitenizde bu ücretleri sizin karşılamanız gerekiyor.

 • Pazar Yerlerinde Kendi Sitenize Oranla Dönüşüm Oranları Daha Yüksek

Dönüşüm oranı ürün sayfanıza girenlerin ürünü alma oranı anlamına gelmektedir. Yani ürün sayfanıza 100 kişi girmişse ve 10 kişi ürünü almışsa dönüşüm oranı %10 dur.

Pazar yerleri müşteri gözünde daha güvenilir olduğu için dönüşüm oranları kendi sitenize oranla daha yüksek. Kendi web sitenizde dönüşüm oranlarınız % 2–3 civarında olacaktır. Ama pazar yerlerinde bu rakam ortalama % 5–10 arası olacaktır. Hatta ürün sayfanız iyiyse % 20 – 30 lara kadar çıkacaktır.

 • Pazar Yerleri Promosyon ve Reklam Kampanyalarını Kendi Yapıyor

Kendi web sitenize trafik çekmek gerçekten maliyetli. Pazar yerleri bu maliyete katlanarak ciddi reklam kampanyaları yapıyorlar. Pazar yerlerinde satış yaparken ekstra reklam ve promosyon kampanyası yapmanıza gerek kalmıyor. Tabi ki bu kampanyaları yaptıkları için komisyonlar alıyorlar.

 • Pazar Yerlerinde Kontrol Sizde Değil

Kendi web sitenizden satış yaparken istediğiniz düzenlemeyi istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Ancak pazar yerlerinde kontrol tamamen sizde değil. Ürünlerinizi yüklediğinizde önce pazar yeri ürünlerinizi kontrol ediyor, platforma uygun olmayan durumlarda değişiklik yapmanızı istiyor. Herhangi bir problem durumunda pazar yerleri sizin mağazanızı kapatabiliyor veya size ceza kesebiliyor.

 • Pazar Yerlerinde Ödemeler Çok Geç

Kendi web sitenizde satış yaparken paranızı hızlı şekilde alabiliyorsunuz. Bu da sizin nakit akışınızı düzgün kontrol etmenizi sağlıyor. Ama pazar yerlerinde ödemeler geç olabiliyor. Örneğin Amazon, n11, Gittigidiyor gibi pazar yerleri 12–15 gün sonra paranızı yatırıyor. Hepsiburada, Trendyol gibi pazar yerleri 30–45 gün sonra ödemenizi yapıyor.

 • Pazar Yerlerinde Müşterileri Tekrar Hedeflemek ve Müşteri ile İletişim Kurmak Zor

Pazar yerleri müşterilerle iletişim kurmanızı istemiyor. Bu yüzden sizden bir kez ürün alan müşteriyi tekrar hedeflemek zor oluyor.

Kendi web sitenizde satış yaparken müşterileriniz ile kolaylıkla iletişim kurabilir ve onları tekrar hedefleyerek daha fazla satış yapabilirsiniz.

 • Pazar Yerlerinde Mağaza Açma Ücreti Yok

Pazar yerleri sizin için teknik altyapıyı ücretsiz şekilde sağlamaktadır. Çoğu pazar yerinde mağaza açmak ücretsiz. Kendi internet sitenizi kurduğunuzda web sitenizin maliyetlerine, ödeme altyapılarına para harcamak zorunda kalacaksınız.

Peki Nasıl İlerlemeniz Daha Mantıklı? Önce Pazar Yerlerinde mi Yoksa Kendi Web Sitenizde mi Satış Yapmalısınız?

Benim size tavsiyem her ikisini de yapmanız. İlk başlarda pazar yerlerine odaklanın, çünkü sizin internet siteniz ve markanız tanınmıyor olacaktır. Pazar yerlerinin trafiğini kullanarak hızlıca satışa başlayabilirsiniz. Ama sonrasında artık web sitenize ağırlık verip müşterilerinizi kendi sitenize yönlendirin. Başlangıçta pazar yerleri satışlarınız fazla olacaktır ama bilinirlik arttıktan sonra uzun soluklu olarak kendi siteniz daha iyi sonuçlar verecektir. Tabi ki kendi sitenizi ve markanızı tanıtmak için sosyal medyayı çok iyi bir şekilde kullanmalısınız.

Girişim Mektebi

Cevap Verin

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır. Zorunlu Alanlar İşaretli

GİRİŞİMMEKTEBİ
E-Ticaret ve Amazon FBA ile ilgili eğitim ve hizmetlerimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz
0850 762 0225
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2021/08/iyzico.png
ANKARAATAYILDIZ PLAZA
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GİRİŞİM MEKTEBİSosyal Medya Hesaplarımız
Sosyal medya hesaplarımızı takip edin. Bize ulaşabilirsiniz
GİRİŞİM MEKTEBİSosyal Medya Hesaplarımız
Sosyal medya hesaplarımızı takip edin.Bizimle iletişim kurabilirsiniz
GİRİŞİMMEKTEBİ
E-Ticaret ve Amazon FBA ile ilgili eğitim ve hizmetlerimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz
0850 762 0225
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2020/01/visa-mastercard-logo-1.png
ANKARAAtayıldız Plaza
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
Girişim Mektebi

BEDAVA
İNCELE