fbpx

Hemen Açılıyor ...

 

Barkod Muafiyeti Nasıl Alınır?

Amazon Barkod Muafiyeti Nasıl Alınır? (GTIN Exemption)

 

Image for post

 

Amazonda Barkodun Önemi

Dünya çapında üne sahip olan amazon platformunda ürün yüklemek ve pazarda yer elde etmek için her gün binlerce satıcı binlerce ürünü amazon sayfasına yüklemektedir. Amazon kataloğunda yer alan bir ürünü yüklemek kolay olsa da yeni bir ürün yüklemek için yapmamız gereken en önemli şey bu ürünü yeni bir GTIN,EAN,UPC…vb barkod ile yüklemektir. Bu şekilde Amazon bizim yüklediğimiz ürünün kendine has bir ürün olduğunu ve piyasadaki benzer ürünlerden gerçekte farklı olduğunu anlamaktadır. Özellikle Private Label (Kişisel Marka) yöntemi ile ürün satmaya çalışmak isteyenler için çok daha önemli hale gelmektedir. Çünkü farklı bir barkod ile ürün yükleyemezseniz Private Label bir satış yapmanız söz konusu olmamaktadır.

Amazon’da Yaşanan Barkod Problemi

Image for post

Amazon barkodları ile ilgili yaşanan sıkıntılar son birkaç haftadır bir çok platformda tartışıldı ve Amazon’un yeni barkod uygulaması yüzünden parayla satın alınan barkodların tamamı kullanılmaz hale geldi. Amazon’un yeni barkod standartlarına göre barkodlarınız GS1 veya ISBN tarafından alınmış olması gerekiyor. Kitap satanlar için ISBN barkodu almak nispeten daha kolay olsa da Amazonda çeşitli ürün satmaya çalışan mağaza sahipleri için bu durum çok daha karmaşık ve zorlu.

10 adımda GS1 barkodu edinmek için https://www.gs1tr.org/barkod10adim.php adresinden faydalanabilirsiniz.

Konu ile ilgili önemli hususlardan biri ise barkodları almak için bir şirket olmanız gerekmesi. Amazon satıcılarının büyük çoğunluğunun bireysel hesaplarla başladığını ve satışlarını bu şekilde sürdürdüğünü biliyoruz. Bu nedenle bu satıcıların yeni düzende Barkod almaları pek mümkün gözükmüyor. Ancak Amazon bu tür kullanıcılarınıda kapsama alacak şekilde tasarladığı barkod muafiyeti hizmeti sayesinde bir çok satıcısını rahatlatıyor.

GTIN Muafiyeti Nedir?

Barkod muafiyeti talebinin asıl amacı ürünlerinizin uluslararası barkoda sahip olmayacağını belirterek Amazon’un sizin için yardımcı olmasını sağlamak. Barkod muafiyeti için Eğer Amazon’a Kayıtlı bir markanız varsa markanızı kullanabilirsiniz Bu şekilde Markanız ile Muafiyet istediğiniz kategoriler kapsamında barkoda ihtiyaç olmadan ürünlerinizi yükleyebilirsiniz. Amazon’a kayıtlı bir markanız olmasa bile Barkod muafiyetinden Faydalanabilirsiniz. Bunun için Marka Yazacağınız bölüme yalnızca “Generic” yazmanız yeterli. Konuyu daha netleştirmek için gelin beraber yapalım:

1. GTIN EXEMPTION Sayfasını Açmak:

Image for post

GTIN,UPC exemtion sayfasını açabilmek için https://sellercentral.amazon.com/gtinx/browser kısayolunu kullanabilirsiniz. Eğer kısayol çalışmaz ise kendi Amazon mağaza sayfanızda sağ taraftaki arama kutucuğuna GTIN Exemption yazarak aradığınız sayfayı bulabilirsiniz.

2.Markanızı Kullanarak Barkod Muafiyeti Sağlamak :

Amazon’a kayıtlı Bir markası olan satıcılar için markalarını kullanmaları yeterli olacaktır. Bu şekilde hem muafiyet alabilir hemde ürünlerini listelerken markalarını kullanabilirler. Bunun için seçtikleri kategorilerde Muafiyet sebebi için Markalarını yazmaları yeterli…

Image for post

3. Barkod Muafiyet Başvurusu için Önemli Olan Kategori Seçmek:

Barkod muafiyeti için amazona oluşturacağınız talepler ürün bazında değil kategori bazında olmaktadır. Dolayısı ile bir kere bir kategoriden muafiyet aldığınızda daha sonra istediğiniz kadar o kategoriye ait farklı ürünü listeleyebilirsiniz. Bu fazla ürünü bulunan amazon satıcıları için önemli bir kolaylık sağlamaktadır.

4. Markasız Barkod Muafiyeti:

Amazon’a kayıtlı bir markanız yok ise Marka bölümüne “Generic” yazmanız yeterli. Amazondan onay aldıktan sonra rahatlıkla ürünlerinizi barkod gerektirmeden yükleyebilirsiniz

Image for post

5. Muafiyet Onayı ve 30 dakika Bekleme Süresi:

Amazon Barkod muafiyeti için başvurduktan sonra muafiyetin tam olarak aktif olması için amazon liste yapmadan önce 30 dakikalık bir bekleme süresi sunmaktadır. Konuyla ilgili yaptığımız denemelerde 30 dakikadan önce bazı sıkıntılarla karşılaştığımızı söyleyebiliriz. Bu nedenle biraz beklemenizi bizde tavsiye ediyoruz. Marka ile yapılan başvurularda süreç biraz daha uzun sürebilir konuyla ilgili

inventory > add a product

bölümüne geldikten sonra alt bölümde GTIN EXEMPTION STATUS seçeneğini tıklayarak başvuru takibi yapabilirsiniz.

Image for post

6. Muafiyet Onayı Sonrası Ürün Yükleme:

Muafiyetiniz onaylandıktan sonra belirttiğiniz kategorinizin yanında bulunan “Add a product” bölümünden ürünlerinizi yükleyebilirsiniz. Ürün yükleme esnasında dikkat etmeniz gereken en önemli husus eğer kayıtlı markanızla muafiyet aldıysanız Muafiyet aldığınız “marka adını” ya da markasız muafiyet aldıysanız “Generic” yazısını ürünün bilgilerini doldururken BRAND bölümüne yazmalısınız.

Image for post

Konuyla ilgili olarak ekstra kapsamlı bilgi için Seller University eğitim videosundan da faydalanabilirsiniz.

Girişim Mektebi

Cevap Verin

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır. Zorunlu Alanlar İşaretli

GİRİŞİMMEKTEBİ
E-Ticaret ve Amazon FBA ile ilgili eğitim ve hizmetlerimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz
0850 762 0225
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2021/08/iyzico.png
ANKARAATAYILDIZ PLAZA
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GİRİŞİM MEKTEBİSosyal Medya Hesaplarımız
Sosyal medya hesaplarımızı takip edin. Bize ulaşabilirsiniz
GİRİŞİM MEKTEBİSosyal Medya Hesaplarımız
Sosyal medya hesaplarımızı takip edin.Bizimle iletişim kurabilirsiniz
GİRİŞİMMEKTEBİ
E-Ticaret ve Amazon FBA ile ilgili eğitim ve hizmetlerimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz
0850 762 0225
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2020/01/visa-mastercard-logo-1.png
ANKARAAtayıldız Plaza
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
Girişim Mektebi

BEDAVA
İNCELE