fbpx

Hemen Açılıyor ...

 

ARA DEPO OLARAK AMAZON

Mayıs 25, 2023by Girişim Mektebi0

AMAZON’UN ARA DEPO OLARAK KULLANIMI

Merhabalar bu yazıda Amazon’u ara depo olarak nasıl kullanacağınızdan bahsedeceğim. Amazon hesabınızda listelemiş olduğunuz ürünleri aynı zamanda Shopify, kendi internet siteniz veya sosyal medya hesaplarınızda da listelemek ve satmak profesyonel e-ticaret girişimcileri için bir gerekliliktir. Amazon hesabınızda listelemiş olduğunuz ve Amazon deposuna göndermiş olduğunuz ürünleri Amazon dışındaki satış kanallarında satışını yaptıktan sonra Amazon deposundaki ürün veya ürünleri satın alım yapan müşterinize gönderebilirsiniz. Yani Amazonu ara depo olarak kullanmış oluyorsunuz. Amazon bu durumu MCF(Multi Channel Fulfillment) olarak adlandırıyor. Peki bu işlemi nasıl yapıyoruz?

Amazon dışı kanallardan gelen satışlarınızı Amazon’a girmek için 3 farklı metodumuz var. Bunların birincisi gelen siparişleri Excel dosyası ile toplu olarak girmek. Bir diğer metot ise API aracılığı ile satış kanalınızı amazon hesabınızla entegre etmektir. Daha detaylı anlatacağım son metot ise hızlı sipariş formu ile sipariş oluşturduğunuz yöntemdir.

 

Amazon dışı kanaldan gelen ürün siparişinizi Amazon üzerinden göndermek için öncelikle hesabınıza giriş yapıp envanter bölümünüze giriş yapmanız gerekiyor. Daha sonrasında siparişini almış olduğunuz ürünü seçip menüden “create fulfillment order” seçeneğini seçip gelen ekranda müşteri adres ve iletişim bilgilerini giriyoruz. Adres ve iletişim bilgileri girildikten sonra orta panelde sipariş verilen ürün adedi, order id ve sipariş notu girişi yapabilirsiniz. Son olarak sağ taraftaki bölümden kargo tipi seçimi(Standard shipping, priority, expedited) yapıp gönderimi tamamlayabilirsiniz. Amazon belirttiği sürelerde ürünleri müşterinize ulaştıracaktır.

 

Amazon sizden sadece kargo ücreti alacaktır herhangi bir komisyon almayacaktır. Aldığı kargo ücreti ise ürünlerinizin bulunduğu depo ile müşterinizin adresi arasındaki mesafeye göre ve seçmiş olduğunuz kargo tipine göre değişiklik gösterecektir. Burada standart shipping maliyet olarak daha uygun olacaktır. Multi channel fulfillment programı ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve amazon kesintilerini daha detaylı bilgi almak için amazon satıcı hesabınızda arama kutucuğuna MCF yazmanız yeterli olacaktır.

Girişim Mektebi

Cevap Verin

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır. Zorunlu Alanlar İşaretli

GİRİŞİMMEKTEBİ
E-Ticaret ve Amazon FBA ile ilgili eğitim ve hizmetlerimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz
0850 762 0225
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2021/08/iyzico.png
ANKARAATAYILDIZ PLAZA
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GİRİŞİM MEKTEBİSosyal Medya Hesaplarımız
Sosyal medya hesaplarımızı takip edin. Bize ulaşabilirsiniz
GİRİŞİM MEKTEBİSosyal Medya Hesaplarımız
Sosyal medya hesaplarımızı takip edin.Bizimle iletişim kurabilirsiniz
GİRİŞİMMEKTEBİ
E-Ticaret ve Amazon FBA ile ilgili eğitim ve hizmetlerimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz
0850 762 0225
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2020/01/visa-mastercard-logo-1.png
ANKARAAtayıldız Plaza
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
Girişim Mektebi

BEDAVA
İNCELE