fbpx

Hemen Açılıyor ...

 

Amazon İş Modelleri

Amazon’da Yapılabilecek İş Modelleri (Amazon FBA-Private Label, Online-Retail Arbitraj, Dropshipping, Wholesale, Merch by Amazon, Amazon Affiliate, Kitap Satışı)

 

Image for post

 

Arkadaşlar bir önceki yazıda Amazon şirketini tanıtmış ve neden Amazon’da satış yapmanız gerektiğini anlatmıştım. Bu yazıda da Amazon’da yapabileceğiniz iş modellerini anlatacağım.

Biliyorsunuz Amazon Dünya’nın en değerli şirketi. Amazon’da her saniyede 4.722 dolar, her dakikada 283.000 dolar ve her saatte 17 milyon dolarlık satış gerçekleşmekte. Bu satışlardan siz de pay almak istiyor olabilirsiniz ama Amazon’da yapılabilecek bir çok iş modeli var. Kendiniz için en uygun iş modelini seçmeniz çok önemli. Şimdi sırayla iş modellerini tek tek ele alalım.

1. Amazon FBA — Private Label İş Modeli

Amazon’da yapabileceğiniz iş modelleri arasında en uzun soluklu ve en gelecek vadeden iş modeli Amazon FBA — Private Label iş modelidir. FBA (Fulfilment by Amazon) modeli kısaca sizin ürünlerinizi Amazon’un deposuna gönderdiğiniz, sipariş geldikçe ürünleri Amazon’un hazırladığı, müşterilere kendisinin götürdüğü, müşteriler ile ilişkiyi Amazon’un kurduğu ve iptal, iade gibi işlemlerle Amazon’un uğraştığı bir sistem.

Amazon aslında e-ticarette bütün problemli işlerle kendisi uğraştığı için size FBA sisteminde sadece satışlarla uğraşmak kalıyor. Amazon’da kendi markanızı yaratıp başarılı satışlara ulaşabileceğiniz gerçekten uzun soluklu bir iş modeli.

Amazon’da biliyorsunuz prime üyelik sistemi var ve şu an Amazon’da 100 milyondan fazla prime üye var, yıllık 100 dolar vererek 2 günde bütün ürünleri ücretsiz kargo olacak şekilde alabiliyorlar. Amazon’da prime üyeler yılda 1500 dolardan fazla alışveriş yapıyor. Siz FBA modeli ile satış yaptığınızda Amazon sizin ürünlerinizi prime etiketi ile gösteriyor ve diğer satıcılara nazaran daha önde gösteriyor. Amazon’da FBA modeli ile kendi markanızı satışın diğer modellere kıyasla ciddi avantajları var, detaylarını bir sonraki yazıda anlatacağım.

2. Dropshipping (Stoksuz E-Ticaret) İş Modeli

Dropshipping iş modeli kısaca stoksuz e-ticaret olarak tanımlayabileceğimiz ve Türkiye’de en çok bilinen Amazon iş modeli. Dropshipping iş modelinde siz ürünleri listeliyorsunuz, satış geldiğinde esas ürünü satandan alıp sizden alanın adresine gönderiyorsunuz. Çoğunlukla bu işi yapanlar Aliexpress’teki ürünleri Amazon’da listeliyor ve satıldıkça Aliexpress’den sipariş verip gönderiyorlar. Dropshipping iş modelini Amazon pazar yerleri arasında da yapanlar var. Örneğin Amazon Amerika’daki ürünleri Amazon Kanada’da listeliyorlar, satıldıkça Amazon Amerika’dan alıp esas alıcıya gönderiyorlar. Genel itibariyle stok tutmadan yapıldığı ve az sermaye ile başlanılabildiği için çok tercih edilen bir iş modeli ancak Dropshipping’in bir çok sıkıntılı tarafı var.

Dropshipping iş modelinin en önemli problemi suspend konusu. Suspend Amazon’un hesabı askıya alması anlamına geliyor. Amazon satıcıların Dropshipping yapmasına hem izin veriyor hem de vermiyor. Aşağıdaki resimden Amazon’un Dropshipping ile ilgili politikasını öğrenebilirsiniz.

Image for post

Buradan anlaşılacağı üzere Amazon başka bir satıcıdan ürün alıp göndermenizi yasaklamış, ürün içinde sizin bilgilerinizin olmasını istiyor. Amazon’un izin verdiği dropshipping, tedarikçinizin sizin adınıza ürünleri müşterilere göndermesi şeklinde yapılandır. Dropshipping bu konudan dolayı kısa soluklu bir iş modeli ve her an hesabınız Amazon tarafından askıya alınabiliyor. Ayrıca ürünleri görmeden müşterilere göndermiş oluyorsunuz, bundan dolayı da bir çok problem ile karşılaşabilirsiniz.

Peki Dropshipping yapılamaz mı? Tabi ki yapılabilir, ama dikkatli olmanız ve Amazon’un kurallarına uygun hareket ederek yapmanız gerekli.

3. Retail-Online Arbitraj İş Modeli

Arbitraj iş modeli aslında fiyat farklarından faydalanarak gelir elde etmek şeklinde tanımlayabiliriz. Arbitraj iş modelinde genelde mağazalardaki indirimlerden faydalanarak ürünleri alıp Amazon’da satarak gelir elde edebilirsiniz. Retail Arbitraj fiziki mağazalarda gezerek indirimli ürünler bulup satmak, Online Arbitraj ise online mağazalarda gezerek indirimli ürünler bulup satmak şeklinde yapılıyor.

Aslında bu iş modeli sadece indirimli ürünler bulup satmak şeklinde yapılmıyor, örneğin bazı ülkelerde bazı markaların fiyatları daha uygun oluyor. Bu marka ürünleri orada alıp Amazon’da satarak da yapılabiliyor. Buna bir örnek olarak IKEA markasını verebiliriz. Türkiye’de IKEA da alacağınız bir ürün 30 TL iken Amerika Amazon’da aynı ürün 30 dolara satılıyor. 1 Dolar 7.5 TL olduğu için aradaki kur farkından ciddi kar elde edebiliyorsunuz.

Arbitraj iş modelinin en büyük sıkıntısı da aynı ürünleri 20–30 satıcının aynı listeden satması ve fiyat kırarak birbirleri ile rekabet etmeleri. Bir diğer sıkıntısı da bu iş modelinde marka ürünlerin satışının yapılması ve Amazon’un bazen ürünler için fatura — yetki belgesi istemesi.

4. Wholesale İş Modeli

Wholesale iş modeli kısaca marka ürünleri üreticiden veya tedarikçiden toptan alıp Amazon’da satmak olarak tanımlayabiliriz. Diğer iş modelleriyle karşılaştırırsak daha kolay anlayabilirsiniz. Wholesale iş modeli ile en çok karıştırılan iş modeli retail arbitraj iş modeli. Çünkü ikiside hali hazırda marka ürünleri alıp satmak anlamına geliyor, fakat retail arbitraj modelinde ürünleri toptancıdan değilde bir perakende satış mağazasından alıyorsunuz, wholesale modelinde ise direk toptancıdan alıyorsunuz. Birisinde indirimli bulduğunuz 3–5 ürünü alıyorsunuz, diğerinde ürünleri az miktarda değilde toplu olarak alıyorsunuz.

Aynı şekilde Private Label iş modelinde de toptan alıp satıyoruz, peki Wholesale ile Private Label arasındaki temel fark nedir? Wholesale iş modelinde marka ürünleri toplu olarak alıyorsunuz, Private Label iş modelinde ise kendi markanızı yarattığınız ürünleri toplu alarak satıyorsunuz.

5. Amazon Affiliate (Satış Ortaklığı) İş modeli

Amazon gibi bir çok şirket bu şekilde affiliate mantığı ile çalışıyor. Affiliate iş modelini satış ortaklığı olarak tanımlayabiliriz. Siz Amazon’a müşteri kazandırdıkça oluşan satış başına komisyon alıyorsunuz. Bunu ürün incelemesi yaptığınız bir Instagram hesabı veya bir Youtube kanalı açıp Amazon’daki ürünleri tanıtarak yapabilirsiniz.

6. Merch by Amazon (T-shirt Satışı) İş Modeli

Bu iş modeli de Amazon’un ortaya koyduğu güzel bir yöntem. Bu model ile siz t-shirt tasarımları yapıyorsunuz, sizin tasarımlarınızın olduğu t-shirt ler satıldıkça Amazon o tasarımları basıyor ve gönderiyor. Siz sadece tasarım yaparak para kazanabiliyorsunuz, üretim ve baskıyla Amazon uğraşıyor.

7. Kitap Satışı İş Modeli

Biliyorsunuz Amazon şirketi kitap satışı ile e-ticarete başladı ve hala ciddi seviyede normal ve dijital kitap satışı yapılmakta. Sizde Amazon’da ikinci el veya sıfır kitaplar satarak gelir elde edebilirsiniz.

Girişim Mektebi

Cevap Verin

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır. Zorunlu Alanlar İşaretli

GİRİŞİMMEKTEBİ
E-Ticaret ve Amazon FBA ile ilgili eğitim ve hizmetlerimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz
0850 762 0225
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2021/08/iyzico.png
ANKARAATAYILDIZ PLAZA
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GİRİŞİM MEKTEBİSosyal Medya Hesaplarımız
Sosyal medya hesaplarımızı takip edin. Bize ulaşabilirsiniz
GİRİŞİM MEKTEBİSosyal Medya Hesaplarımız
Sosyal medya hesaplarımızı takip edin.Bizimle iletişim kurabilirsiniz
GİRİŞİMMEKTEBİ
E-Ticaret ve Amazon FBA ile ilgili eğitim ve hizmetlerimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz
0850 762 0225
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2020/01/visa-mastercard-logo-1.png
ANKARAAtayıldız Plaza
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
Girişim Mektebi

BEDAVA
İNCELE