fbpx

Hemen Açılıyor ...

 

Amazon Türkiye Hesap Açılışı

Amazon Türkiye’de Nasıl Satıcı Hesabı Açılır?

 

Image for post

 

İş hayatında başarılı olmak, dünya pazarlarında yer almak ve çok para kazanmak her girişimcinin hayalidir. Özellikle son yıllarda artan değeri ve büyüklüğü ile E-ticaret yapmak bir çok girişimcinin hayali olmuştur.

E-Ticaret dendiğinde ise dünyada akla gelen ilk şirket tabi ki girişimcilerin gıpta ile takip ettiği ve dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos’un sahibi olduğu Amazon şirketidir. Amazon ile beraber Alibaba, Aliexpress, Etsy benzeri E-ticaret platformları ve B2B pazarları da aklımıza gelmektedir.

İşte bugün sizlere Amazon Amerika’da hesap açmanın ilk adımı olan Amazon Türkiye’de nasıl hesap açabileceğiniz ve hesap açarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağım.

Amazon’da hesap açmak için size ilk tavsiyemiz hesap açılışı ile ilgili olan bütün gerekli bilgileri edinmeniz ve ufak bir eğitim almanızdır. Neden mi? Çünkü bilgisizce yapılacak küçük hatalar geri dönüşü olmayan büyük hatalara yol açacaktır.Bu kritik süreçte bilmeniz gerekli olan en önemli bilgiyi sizlere sunuyoruz.

Amazon tarafından yapılan son güncellemeler ile Türk vatandaşları artık doğrudan Amazon.com üzerinden yani Amazon Amerika’da, şahıs olarak veya şirket olarak hesap açamamaktadır. Sebebi tam olarak bilinmemekle beraber sürecin devamlı mı olacağı yoksa tekrar düzeltme yapılıp yapılmayacağı konusunda yeterli bilgi için belirli bir süreç gerekmektedir. Ancak görünen o ki bu süreç artık bu şekilde devam edecektir.

Bizim bu konu ile ilgili sizler için bir çözüm yolumuz var. İster şirket olun ister bireysel olarak yani şirket olmadan Amazon Amerika’da hesap açabiliyorsunuz.

Amazon Amerika’da hesap açabilmek için öncelikle Amazon Türkiye üzerinden hesap açılmalı ve ardından Amazon Türkiye’deki hesabınız üzerinden Amazon Amerika’da hesap açabilirsiniz. Yani artık Amerika’da hesap açmanın tek yolu önce Amazon Türkiye üzerinden hesap açmak ve daha sonra bu hesabınızı kullanarak ilerlemektir.

İşte bu nedenle bu yazımda sizlere öncelikle Amazon Türkiye’de nasıl hesap açılır onu anlatacağım. Biliyorsunuz ki Amazon Türkiye’de hesap açabilmeniz için vergi numaranızın ve vergi dairenizin, yani öncelikle şahıs, limited veya anonim şirketinizin olması gerekmektedir. Bu da tabi ki özellikle şirket sahibi olmayan girişimcilerin canını sıkan bir durum olmuştur çünkü bu aynı zamanda ekstra para ve zaman harcamak demektir. Ama size şirket olmadan da nasıl hesap açabileceğinizi anlatacağım.

Hazırsanız artık Amazon Türkiye’de hesap açmaya geçebiliriz. Amazon Türkiye’de hesap açmak oldukça kolay ve kısa sürede gerçekleştirilebiliyor ancak burada dikkat etmeniz gereken esas konu girdiğiniz bilgilerinizin Amazon Amerika için de uygun biçim ve formatta olmasıdır.

Eğer asıl hedefiniz Amazon Amerika ise girdiğiniz adres ve bilgilerinizin İngilizce karakter ile yazılmasına ve mümkün oldukça türkçe karekter kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

Hesap açarken yapmanız gereken ilk aşama amazon.com.tr adresine girmektir. Eğer Amazon Türkiye’de daha önce alıcı hesabınız varsa hesabınızın üzerinden satış yap diyerek satıcı hesabına yönelebilirsiniz. Eğer alıcı hesabınız yoksa sayfanın en altındaki satış yapın seçeneğine tıklayarak devam edebilirsiniz.

Image for post

Bizimle para kazanın bölümünün altındaki Amazon’da Satış Yapın linkine tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki iki seçenek gelecektir. Her ne kadar Türkiye Amazon içinde Amazon Europe’da yer alacak şekilde görünse de ayrı bir seçenek olarak görülmektedir.

Image for post

Buradaki seçeneklerden Amazon Türkiye’de satışa başla ile devam ediyoruz. Ardından karşınıza aşağıdaki görüntü gelecektir. Artık hesap aç diyebilirsiniz.

Image for post

Karşınıza çıkan aşağıdaki görüntü ile artık hesap oluşturabilirsiniz. Adınızı- soyadınızı Türkçe karakter kullanmadan yazın. Bu bilgileri girdikten sonra Amazon sizden şirket türünüzü, telefon numaranızı, adresinizi ve gerekli tüm bilgileri istemeye devam edecektir.

Image for post

Image for post

Adres bilgileriniz ve işletme bilgilerinizi girdikten sonra yine sırasıyla kişisel bilgilerinizi, kredi kartı bilgilerinizi ve mağaza adınızı sırası ile girmeniz gerekmektedir.Bu işlemlerinizin ardından hesap açma işleminizi bitirdiniz demektir. Buradaki Mersis numarası zorunlu değildir. Eğer şirketiniz yoksa vergi numaranızı vergi dairesinden öğrenebilirsiniz. Şirket ile ilgili herhangi bir belge istenmediği için hesabınız açılacaktır. Bu sayede şirketiniz olmasa bile hesap açabilirsiniz.

İşte Amazon Türkiye’de hesap açmak bu kısa aşamaları geçerek tamamlanmaktadır. Hesap açılışından sonra hesabınız ile ilgili son olarak bir kimlik doğrulama işleminiz gerçekleştirelicektir. Toplam en fazla 2–3 gün süre içerisinde kimliğiniz doğrulanmış ve hesabınız aktif olmuş olacaktır. (Amazon son zamanlarda kimliği bazen istemiyor)

Amazon Türkiye’de hesap açmak, hem kendinizi hem de şirketinizi Amazon’a tanıtmak ve Amazon içinde işe başlamak için sizin için çok önemli bir adım olacaktır.

Bir sonraki yazımda Amazon Türkiye üzerinden Amazon Amerika’da nasıl hesap açabileceğinizi anlatacağım.

Girişim Mektebi

Cevap Verin

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır. Zorunlu Alanlar İşaretli

GİRİŞİMMEKTEBİ
E-Ticaret ve Amazon FBA ile ilgili eğitim ve hizmetlerimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz
0850 762 0225
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2021/08/iyzico.png
ANKARAATAYILDIZ PLAZA
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GİRİŞİM MEKTEBİSosyal Medya Hesaplarımız
Sosyal medya hesaplarımızı takip edin. Bize ulaşabilirsiniz
GİRİŞİM MEKTEBİSosyal Medya Hesaplarımız
Sosyal medya hesaplarımızı takip edin.Bizimle iletişim kurabilirsiniz
GİRİŞİMMEKTEBİ
E-Ticaret ve Amazon FBA ile ilgili eğitim ve hizmetlerimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz
0850 762 0225
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2020/01/visa-mastercard-logo-1.png
ANKARAAtayıldız Plaza
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
Girişim Mektebi

BEDAVA
İNCELE