fbpx

Hemen Açılıyor ...

 

AMAZON REMOVAL ORDER

Mayıs 24, 2023by Girişim Mektebi0

Amazonda işler her zaman istendiği gibi gitmeyebilir. Örneğin başarısız bir private label projesi yaşanabilir ve ürünlerin amazon deposunda kalması yüksek depolama ücretleriyle bizim için büyük bir külfet haline gelebilir veya arbitraj modeliyle satış yapanlar için sıklıkla yapılan hatalardan biri olan yanlış listeye ürün gönderme gibi bir durum yaşanabilir. Bu bahsettiğim iki konu tekrar satılabilir ürünler için geçerlidir. Bunlara ek olarak amazonda satmış olduğunuz ürün iade edilebilir ve müşteriden hasar almış durumda gelebilir. Bu durumdaki ürünler ise amazonun unfulfillable inventory(gönderilemez envanter) olarak tanımladığı envanter grubudur. Bu yazıda hali hazırda amazon deposuna göndermiş olduğunuz ve satılabilir durumda ya da tekrar satılamayacak(unfulfillable inventory) durumda olan ürünleri depodan nasıl çıkarabileceğinizden bahsedeceğim.
Öncelikle amazon hesabınızda unfulfillable veya fulfillable envanteriniz için otomatik talimat vermenizi tavsiye ederim. Bu talimatları ayarlar bölümünden Fulfilment by amazon seçeneğinden yapabilirsiniz.

Otomatik çekme talimatını verdikten sonra ürünlerinizi bu talimatta belirtmiş olduğunuz tarihlerin öncesinde çekmek isterseniz; amazon satıcı hesabınıza giriş yaptıktan sonra inventory bölümünden manage all inventory bölümüne gidiyoruz. Daha sonrasında çekmeyi düşündüğümüz envanteri seçip yukarı bölümdeki menüden create removal order seçeneğini seçmemiz gerekiyor. Gelen ekranda bu işlemi ilk kez yapıyorsanız ve herhangi bir otomatik çekme talimatı vermediyseniz amazon sizi bu bölüme yönlendirecektir. Bu bölümde gerekli otomatik talimatı oluşturduktan sonra bir önceki sayfaya geri dönüyoruz ve buradaki üç seçenekten hangisini istiyorsak onu seçiyoruz. Burada ilk seçenek liquidations seçeneği seçilirse ve bizim envanterimiz bu işlem için uygunsa amazon bizim ürünlerimizi satış fiyatımızın %5-10 u arasında bir tutardan satın alır. Burada ikinci seçenek return to adress seçeneği ise bizim girişini yaptığımız adrese amazonun ürünleri göndermesi anlamına gelir burada ürün ebatlarına göre değişmekle beraber standart bir ürün için 1$ civarında ürün başı bir maliyet hesaplamak gerekir. Son seçenek olan dispose seçeneği seçilirse ise ürünlerimiz imha edilecektir ve yine ürün ebatlarına göre değişmekle beraber standart bir ürün için 0.20$ civarında ürün başı maliyet hesaplamak gerekiyor. Bu talimatlardan herhangi bir tanesini seçtikten sonra aşağı bölüme çekmek istediğiniz ürün miktarını yazıp review butonuna basmanız gerekiyor sonrasında da onaylamanız yeterli olacaktır. Bu işlem yapıldıktan sonra orders bölümünden bu vermiş olduğunuz talimatı takip edebilirsiniz.

Girişim Mektebi

Cevap Verin

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır. Zorunlu Alanlar İşaretli

GİRİŞİMMEKTEBİ
E-Ticaret ve Amazon FBA ile ilgili eğitim ve hizmetlerimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz
0850 762 0225
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2021/08/iyzico.png
ANKARAATAYILDIZ PLAZA
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GİRİŞİM MEKTEBİSosyal Medya Hesaplarımız
Sosyal medya hesaplarımızı takip edin. Bize ulaşabilirsiniz
GİRİŞİM MEKTEBİSosyal Medya Hesaplarımız
Sosyal medya hesaplarımızı takip edin.Bizimle iletişim kurabilirsiniz
GİRİŞİMMEKTEBİ
E-Ticaret ve Amazon FBA ile ilgili eğitim ve hizmetlerimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz
0850 762 0225
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2020/01/visa-mastercard-logo-1.png
ANKARAAtayıldız Plaza
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
Girişim Mektebi

BEDAVA
İNCELE