fbpx

Hemen Açılıyor ...

 

Amazon FBA Marka Tescili Önemi

Ağustos 1, 2020by Girişim Mektebi0

Amazon FBA Marka Tescili Önemi (Trademark — Brand Registry)

 

Image for post

 

Arkadaşlar bu yazımda sizlere Amazon’da FBA modeli ile satış yaparken en önemli konulardan birisi olan marka tescilinden bahsedeceğim. Uzun süredir Amazon’da Private Label olarak satış yapmayı anlatıyorum. Sizinde çok iyi bildiğiniz üzere Private Label kendi markanızı oluşturarak satış yapmak anlamına gelmektedir.

Büyük ihtimalle sizde bir ürün alırken ürünün markasına önem veriyorsunuz. Belkide fiyatı daha fazla olsa bile bazen bildiğiniz bir markayı tercih ediyorsunuz. Markanızı oluşturup tanıttıktan sonra artık insanlar sizin markanızı tanıdığı için ürünlerinizin satışı ciddi seviyede artacaktır. Bir sonraki yazımda sizlere Amazon’da marka tescilinin avantaj ve faydalarından bahsedeceğim. Şimdi biraz marka tesciline giriş yapalım

En çok karıştırılan konuların başında patent ve marka tescili geliyor. Öncelikle şunu bilmek gerekir ki Ürüne patent alınır, marka tescil ettirilir.

Üründe bir yenilik ve farklı bir tasarım yaptınızda ürünün patentini alabilirsiniz. Ya da hiç bulunmayan bir ürünü ürettiyseniz bu ürüne patent alırsınız ve başkaları bu ürünü üretip satamaz. Sizde bir ürünü satmadan önce patenti olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Biz bir ürünü satmadan önce bu araştırmayı yapmadığımız için 1500 dolarlık ürünü Amazon’a gönderdik ve bir kaç satış sonrası patent sahibi şikayet etti. O ürünleri imha ettirmek zorunda kaldık ne yazık ki.

Marka’da aslında ürünün üzerindeki isim, logo, slogan veya dizayn için alınabilir. Amazon’da satış yapanlar çoğunlukla isim üzerine markasını tescil ettirirler. Diğerleri de ayrıca maliyet olacağı için ben de size sadece isim üzerinde markanızı tescil ettirmenizi öneririm.

Marka tescili bölgesel olarak alınır. Hangi ülkede satış yapacaksanız orada markanızı tescil ettirmelisiniz.

Son zamanlarda Amazon aslında diğer ülkelerdeki markalarınızı kabul etmekte, ancak bu konuda bir sorun var. Örneğin Türkiye’de bir markanız var. Bu markanızı Amazon Amerika’da kullanmanıza izin veriyor. Ancak aynı markayı bir başkası Amerika’da tescil ettirip Amazon’a başvurursa Amazon hangisini kabul edeceği konusunda sıkıntı yaratabilir. O yüzden ben kesinlikle hangi ülkede satış yapacaksanız orada markanızı tescil ettirmenizi öneririm.

Bir şirketin veya bir kişinin birden çok markası olabilir. Markanızı tescil ettirmek için şirket olmanıza gerek yok. Bir kişi olarak da marka sahibi olabilirsiniz.

Amerika’da satış yaptığınızda öncelikle sizin markanızı başkasının tescil ettirip ettirmediğini öğrenmeniz gerekir. Bunu Amerika marka ve patent ofisinden öğrenebilirsiniz.

Tabi ki burada bir diğer önemli konuda markanın sınıflar üzerinden alınıyor olması. Yani siz tekstil ürünleri satıyorsanız veya satmayı düşünüyorsanız tekstil sınıfında markanızı tescil ettirmelisiniz.

Peki marka tescili süreci nasıl işliyor? Ne kadar sürüyor ve ücreti ne kadar?

Amerika’da marka tescili süreci eğer hali hazırda bu marka ile satış yapıyorsanız (In use başvuru) ve herhangi bir benzeşme problemi olmazsa 6 –7 ay süre içerisinde onaylanacaktır . Eğer bu marka ile satış yapmıyorsanız ve bu marka ile satış yapacağım diye başvurursanız (Attempt to use başvuru) bu süre 8–9 ay sürecektir.

Amerika’da marka tescili başvurusu yapacaksanız Amerikalı avukatlar ile çalışmak zorundasınız. O yüzden maliyet olarak avukat ücreti ve Amerika devletine vereceğiniz ücret olacaktır. Bir sınıf için toplam maliyetiniz yaklaşık 550–600 dolar civarında olacaktır.

Image for post

Marka tescili tamamlandıktan sonra ne yapacaksınız? Amazon’a nasıl tanıtacaksınız?

Markanız onaylandıktan sonra Amazon’da marka avantajlarından faydalanmak için Amazon’a markanızı kayıt ettirmeniz gerekli (Amazon Brand Registry). Büyük oranda 1 hafta içinde Amazon markanızı inceleyip onaylayacaktır. Amazon’un sizin markanızı onaylaması başkalarının sizin listenizden satış yapmasını engellemeyecektir. Onaylandıktan sonra artık başkalarının sizin listenizden satmasını engellemek için Brand Gated, Project Zero ve Transperancy gibi koruma programlarına kayıt olmanız gerekmekte.

Markanızı kayıt ettirdikten sonra bir sonraki yazımda bahsedeceğim Amazon’da marka avantajlarından faydalanmaya başlayabileceksiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere …

Girişim Mektebi

Cevap Verin

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır. Zorunlu Alanlar İşaretli

GİRİŞİMMEKTEBİ
E-Ticaret ve Amazon FBA ile ilgili eğitim ve hizmetlerimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz
0850 762 0225
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2021/08/iyzico.png
ANKARAATAYILDIZ PLAZA
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GİRİŞİM MEKTEBİSosyal Medya Hesaplarımız
Sosyal medya hesaplarımızı takip edin. Bize ulaşabilirsiniz
GİRİŞİM MEKTEBİSosyal Medya Hesaplarımız
Sosyal medya hesaplarımızı takip edin.Bizimle iletişim kurabilirsiniz
GİRİŞİMMEKTEBİ
E-Ticaret ve Amazon FBA ile ilgili eğitim ve hizmetlerimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz
0850 762 0225
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2020/01/visa-mastercard-logo-1.png
ANKARAAtayıldız Plaza
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
Girişim Mektebi

BEDAVA
İNCELE