fbpx

Hemen Açılıyor ...

 

AMAZON BUY BOX

Mayıs 8, 2023by Girişim Mektebi0
Online kanalda yer alan mağazalarda müşterilerin satın alma işlemine başladığı ürün detay sayfasındaki kutucuğa Satın Alma Kutusu (Buy Box) adı verilir. Satın Alma Kutusu, ürün detay sayfalarında bulunan ve müşterilerinizin alışveriş sepetine ürün eklemek için kullandıkları “Sepete Ekle” düğmesinin bulunduğu alandır. Amazon satıcıları için en karışık ve aynı zamanda en önemli konulardan biri olan Buy Box konusunu anlatmaya çalışacağım. Öncelikle Buy box konusunun neden önemli olduğunu anlatmakta fayda var. Amazonun kendi verdiği verilere göre Amazon’da 2020 yılında yapılan satışların yaklaşık %90’ından fazlası Buy Box üzerinden yapılmış. Yani sadece yaklaşık %10’luk bir müşteri kitlesi diğer satıcıları inceleyerek Buy Box’da olmayan satıcıdan ürün satın almış. Sadece bu veri bile bize amazon satıcısının Buy Box konusuna hakim olması gerektiğini çok net bir şekilde anlatmaktadır. Amazonda Buy Box alabilmek için öncelikle Buy Box’a uygun olmak gerekir.
Amazonda Buy Box’a uygun olmak için;
  • Profesyonel Satıcı hesabına sahip olmalıyız.
  • Yeni (New) ürün satışı yapmalıyız
  • Yeterli stok sayısına sahip olmalıyız.
Peki Amazonda Buy Box’ı almak için nelere dikkat etmemiz lazım?
Amazonun yine kendi ifadesiyle müşterilerine sunmak istediği hizmetin en önemli 3 özelliği: Düşük fiyat, Kalite ve Hızlı teslimattır. Aslında bu üç konu bile bize Buy Box nasıl kazanılır konusunda fikir vermektedir. Genel anlamda en düşük fiyatı veren, Feedback(satıcı yorumu) sayısı fazla olan, Feedback’lerin olum derecesi yüksek olan ve fba (fullfilment by amazon) yapan satıcılar Buy Box kazanma konusunda avantajlı durumda olacaklardır. Burada Fbm (fullfilment by merchant) modeliyle satış yapanlar Buy Box alamaz mı gibi bir soru akıllara gelebilir. Fbm yapan satıcı eğer hızlı teslimat sağlayabiliyorsa Buy Box alabilir. Eğer prime fbm ise o satıcı da amazon nezdinde fba satıcı gibi değerlendirilir. Prime Fbm konusu ise başka bir yazının konusu olsun. Bu üç konuya ek olarak stok sayısı da Buy Box konusunda çok önemlidir. Buy Box almak istediğiniz üründe diğer satıcılara göre daha fazla stoka sahipseniz Buy Box konusunda bir adım öne geçersiniz. Bunun sebebi ise ne kadar çok stoğunuz varsa ürünleriniz daha fazla amazon deposuna dağıtılacaktır ve amazon sizi daha fazla lokasyonda müşterisine gösterecektir. Düşük fiyat, hızlı teslimat, Feedback sayısı, olum derecesi ve stok sayısı Buy Box kazanılması konusunda yüksek derecede etkiye sahiptir. Yani esas odaklanılması gereken konular bunlardır. Bu konulara ek olarak; Kusurlu Sipariş Oranı, Geç Sevkiyat Oranı, Zamanında Gönderim Oranı, Buyer message bölümüne hızlı cevap verilmesi, İptal ve İade Oranları gibi konular da Buy Box kazanmanız konusunda dikkate alınması gereken hususlardır.
Amazonda Buy Box kazanmak size yüksek ciro, hızlı satış ve ilerleyen aşamada yüksek Feedback sayısı ile kaliteli bir amazon hesabı kazandıracaktır.

Girişim Mektebi

Cevap Verin

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır. Zorunlu Alanlar İşaretli

GİRİŞİMMEKTEBİ
E-Ticaret ve Amazon FBA ile ilgili eğitim ve hizmetlerimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz
0850 762 0225
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2021/08/iyzico.png
ANKARAATAYILDIZ PLAZA
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GİRİŞİM MEKTEBİSosyal Medya Hesaplarımız
Sosyal medya hesaplarımızı takip edin. Bize ulaşabilirsiniz
GİRİŞİM MEKTEBİSosyal Medya Hesaplarımız
Sosyal medya hesaplarımızı takip edin.Bizimle iletişim kurabilirsiniz
GİRİŞİMMEKTEBİ
E-Ticaret ve Amazon FBA ile ilgili eğitim ve hizmetlerimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz
0850 762 0225
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2020/01/visa-mastercard-logo-1.png
ANKARAAtayıldız Plaza
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
Girişim Mektebi

BEDAVA
İNCELE