fbpx

Hemen Açılıyor ...

 

AMAZON A10 ALGORİTMASI -2

Mayıs 9, 2023by Girişim Mektebi0

Amazon A10 Algoritması – Amazon Satıcıları İçin En Kapsamlı Anlatım Seri-2

 

Amazon A9 Algoritması Nedir?

A9 algoritması, ürünlerin sıralamasını belirlemede önemli bir rol oynar. Bu sıralama, birçok faktörü dikkate alarak belirlenir, örneğin, ürün açıklamaları, müşteri yorumları, stok durumu, fiyatlandırma, satış geçmişi, ürün özellikleri gibi birçok öğe göz önünde bulundurulur. Algoritma, Amazon’un müşteri odaklı yaklaşımıyla uyumlu olarak, müşterilerin arama terimlerine en uygun ve ilgili ürünleri görmesini sağlamak için çalışır.

Nasıl çalışır?

Ürün sıralamasını etkileyen birçok faktörü de dikkate alır. Bunlar arasında ürünün fiyatı, satış geçmişi, stok durumu, ürün açıklamaları, ürün adı ve anahtar kelime kullanımı, ürünün resimleri ve videoları, ürünün müşteri yorumları ve derecelendirmeleri, satıcı performansı ve müşteri deneyimi gibi faktörler bulunur. Algoritma, tüm bu faktörleri analiz ederek her ürüne bir alaka düzeyi puanı atar ve sonuçları en alakalı olanlardan en az alakalı olanlara doğru sıralar.

Amazon A9 ve A10 Algoritması Arasındaki Fark Nedir?

Amazon A9 ve A10 algoritmaları arasındaki fark, A9’un 2003 yılında oluşturulmuş olması ve daha önce kullanılan bir versiyon olmasıdır. A10 ise daha yeni bir algoritma ve Amazon’un ürün sıralama sürecinde daha fazla kontrol sağlamak için tasarlanmıştır. A9, sadece ürün listelemelerinin sıralanması ile ilgilenirken, A10, satıcıların reklam kampanyalarının yanı sıra ürünlerinin organik sıralamasını da optimize etmelerine olanak tanır. A10 algoritması, satıcıların ürünlerini daha spesifik anahtar kelimelere göre hedeflemelerine de izin verir ve Amazon’un satıcıların ürün listelerine yüklediği verileri ve performans verilerini daha iyi kullanır.

Amazon A10, alıcı aramalarını Amazon A9’a kıyasla daha güçlü ve daha alakalı bir şekilde değerlendirir. Amazon A9 ile algoritma, kullanıcıları daha kârlı ürünlere yönlendirirken A10, nihai sonuç o kadar kârlı olmasa bile kullanıcılara daha doğru bulgular sunmaya odaklandı.

Satıcı hesabı en önemli faktörlerden biridir, bu da (mağaza feedback) geri bildirimlerin peşinde koşmanın A9’dan daha önemli olduğu anlamına gelir. Bu aynı zamanda Amazon’daki mağaza sürenizin, düşük iade oranına sahip olmanın fark yarattığı (daha uzun, daha yeniden daha iyidir) anlamına gelir.

Satıcı otoritesinin bir başka yönü de envanterinizin derinliği ve genişliğidir. Geniş bir ürün yelpazesine sahip olmak, Amazon’a daha fazla ihtiyacı karşılayabileceğiniz için daha fazla kullanıcıya hitap edebileceğinizi söyler.

Harici trafik PPC kampanyaları kadar etkili olduğu için A10’dan yararlanmak üzere listelerinize trafik çekmek için Amazon bağlantınızı kullanın. Bu nedenle web sitenize, blogunuza, mesaj panolarınıza ve kullandığınız diğer platformlara Amazon bağlantınızı ekleyin.

Yavaş hareket eden stokları veya satışlardaki düşüşü göz ardı etmeyin. A10 bunu daha yüksek arama sıralamalarında önemli bir faktör olarak gördüğünden, hedefiniz güçlü bir satış geçmişi sürdürmektir. Bununla birlikte, organik satışlar da önemlidir, çünkü Amazon, pazarlama ve promosyonların yardımı olmadan güçlü işler yaptığınızı görür ve bu çabaları ödüllendirme eğilimindedir.

Odaklanılması gereken başka bir alan da, çekici fotoğraflar ve güçlü bir içerikle etkilenen tıklama oranıdır (TO). TO’nuz ne kadar yüksekse, aramalarda o kadar yüksek sıralanma eğilimi gösterirsiniz. Ancak dönüşüm oranı da önemli olduğundan yalnızca TO’da durmayın. Alıcılar ürünlerinize tıklıyor ancak dönüşüm gerçekleştirmiyorsa, gerekli güncellemeleri belirleyin ve düzeltin, böylece daha üst sıralarda yer alabilirsiniz.

 

Özetle, Amazon A10 Algoritmasına Ne Getirdi?

Amazon’un misyonu; “Müşterilerin çevrimiçi satın almak isteyebilecekleri her şeyi bulabilecekleri ve keşfedebilecekleri ve müşterilerine mümkün olan en düşük fiyatları sunmaya çalışan, dünyanın en müşteri odaklı şirketi olmak.”’dır.

Bu amaca ulaşmak için, Amazon A10 algoritmasında bir dizi veri noktası kullanır. Bu veri noktaları, satıcı yetkisi, organik satışlar, site dışı kaynak trafiği ve satışlar, dahili satışlar ve tıklama oranlarını içerir. Bu veriler, Amazon’un müşterilerin platformlarındaki ürünlerle nasıl etkileşim kurduklarını daha iyi anlamasına ve arama alaka düzeyini optimize etmeleri için daha fazla yol sunar.

  • İyileştirilmiş arama doğruluğu ve hızı: müşteri davranışını daha iyi anlayarak arama sonuçlarının doğruluğunu ve hızını artırmak için tasarlanmıştır.
  • Dışarıdan trafik çekme: Müşteriler için daha alakalı arama sonuçları sağlamak üzere incelemeler, derecelendirmeler, sosyal media vb.’den gelen harici trafiği dikkate alır.
  • Geliştirilmiş müşteri katılımı: İhtiyaçlarını ve beklentilerini karşılayan daha alakalı arama sonuçları sağlayarak müşteri katılımını iyileştirmek için tasarlanmıştır.
  • Otomatik öğrenme: Arama sonuçlarını zaman içinde sürekli olarak iyileştirebilmek için müşteri geri bildirimlerinden öğrenmek üzere makine öğrenimi teknolojisini kullanır.
  • Mobil cihazlar için daha iyi optimizasyon: Mobil cihazlar için optimize edilmiştir, böylece müşteriler bir mobil cihaz kullanırken mümkün olan en iyi arama sonuçlarını alabilir.
  • İyileştirilmiş ürün sıralaması: Daha doğru arama sonuçları sağlamak amacıyla ürünleri daha iyi sıralamak için incelemeler ve derecelendirmeler gibi harici etkenleri dikkate alır.
  • Gelişmiş veri zekası: Daha iyi arama sonuçları sağlamak için müşteri aramalarından, ürün açıklamalarından ve diğer harici faktörlerden elde edilen verileri kullanır.
  • Geliştirilmiş kişiselleştirme: Bireysel ihtiyaçlarını ve tercihlerini anlayarak her müşteri için arama sonuçlarını kişiselleştirmek üzere tasarlanmıştır.
  • Arama sonuçlarının artan alaka düzeyi: Amazon’un müşteriler için daha alakalı ve doğru arama sonuçları sağlamasına yardımcı olur.
  • İyileştirilmiş müşteri deneyimi: Amazon’un daha hızlı ve daha doğru arama sonuçları sağlayarak daha iyi bir müşteri deneyimi sunmasına yardımcı olur.

Genel olarak Amazon A10 arama algoritması, daha alakalı ve doğru arama sonuçları sağlayarak müşteri deneyimini iyileştirmeye yardımcı olur. Müşterilerin aradıklarını daha hızlı ve daha kolay bulabilmeleri için ürün sayfaları için daha doğru alaka düzeyi puanları oluşturmak üzere müşteri aramalarından ve harici sinyallerden elde edilen verileri kullanır.

İncelemeler, derecelendirmeler, sosyal medya reklamları ve diğer veri kaynakları gibi harici sinyalleri dikkate alan Amazon A10, müşteri davranışını daha iyi anlayabilir ve ihtiyaçlarını karşılayan daha doğru arama sonuçları sağlayabilir. Son olarak, algoritma mobil cihazlar için optimize edilmiştir, böylece müşteriler bir mobil cihaz kullanırken mümkün olan en iyi arama deneyimini elde edebilirler.

Amazon A10’daki iyileştirmeler sayesinde müşteriler, daha iyi bir arama deneyiminin ve gelişmiş müşteri etkileşiminin keyfini çıkarabilir.

Girişim Mektebi

Cevap Verin

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır. Zorunlu Alanlar İşaretli

GİRİŞİMMEKTEBİ
E-Ticaret ve Amazon FBA ile ilgili eğitim ve hizmetlerimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz
0850 762 0225
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2021/08/iyzico.png
ANKARAATAYILDIZ PLAZA
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GİRİŞİM MEKTEBİSosyal Medya Hesaplarımız
Sosyal medya hesaplarımızı takip edin. Bize ulaşabilirsiniz
GİRİŞİM MEKTEBİSosyal Medya Hesaplarımız
Sosyal medya hesaplarımızı takip edin.Bizimle iletişim kurabilirsiniz
GİRİŞİMMEKTEBİ
E-Ticaret ve Amazon FBA ile ilgili eğitim ve hizmetlerimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz
0850 762 0225
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2020/01/visa-mastercard-logo-1.png
ANKARAAtayıldız Plaza
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
Girişim Mektebi

BEDAVA
İNCELE