fbpx

Hemen Açılıyor ...

 

AMAZON A10 ALGORİTMASI -1

Mayıs 9, 2023by Girişim Mektebi0

Amazon A10 Algoritması – Amazon Satıcıları İçin En Kapsamlı Anlatım Seri-1

 

Amazon’da başarılı bir satış stratejisi oluşturmanın önemli bir yolu, arama sonuçlarında üst sıralarda yer almaktır. Bu çünkü alıcılar genellikle ilk sayfada yer alan ürünlere daha fazla ilgi gösterirler. Ancak bu konuda başarılı olabilmek için, Amazon’un algoritmalarının nasıl çalıştığını anlamak ve uygulamak önemlidir. Girişim Mektebi olarak, satıcıların ürünlerini daha üst sıralarda göstermek için gerekli bilgileri ve stratejileri sunuyoruz.

 

Amazon’da satıcılar için başarının anahtarı, ürünlerinin daha yüksek bir sıralamada yer almasıdır. Çünkü araştırmalar, tıklamaların yaklaşık %66’sının ilk sayfada gerçekleştiğini ve müşterilerin yalnızca %30’unun ikinci sayfaya geçtiğini göstermektedir. Bu nedenle, Amazon algoritmasının nasıl çalıştığını anlamak, Amazonda başarılı olmak isteyen satıcılar için çok önemlidir. Ürünlerin yüksek bir sıralamada yer alması, müşterilerin dikkatini çekerek daha fazla tıklama ve satışa yol açabilir.

Peki Amazon A10 algoritması nedir ve nasıl çalışır?

Bu kılavuzda Girişim Mektebi olarak sizlere, Amazon algoritmasının tam olarak nasıl çalıştığını açıklayacağım ve bu algoritmayı etkileyen temel faktörleri ele alacağım.

Amazon Arama Algoritması nedir?

Amazon arama algoritması, kullanıcının belirli bir arama sorgusu girdiğinde, en alakalı sonuçları sunmak için karmaşık bir dizi sıralama faktörü kullanır. Bu algoritma, sürekli olarak güncellenerek en doğru sonuçları sunmaya çalışır. Google ile karşılaştırıldığında, Amazon algoritması daha çok satın alma deneyimine odaklanır ve dönüşüm ve satış sayılarına daha fazla öncelik verir.

Algoritma, liste kayıtlarınızı inceleyerek, alıcıların arama terimleriyle karşılaştırarak ve en alakalı sonuçları arama sonuçlarının ilk sayfasında göstererek ürününüzü nerede sıralayacağına karar verir. Bu nedenle, Amazon’da başarılı olmak isteyen satıcılar için, algoritmanın nasıl çalıştığını anlamak ve listelerini optimize etmek çok önemlidir.

Amazon A10 Algoritması Nedir?

Resmi olarak Amazon A9 olarak bilinen Amazon arama algoritması, ürün detay sayfalarını temel sıralama faktörlerine göre derecelendirir.

Amazon, bu ürün sıralaması faktörlerinin ne olduğunu tam olarak açıklamasa da, ürünleri aşağıdakilere temel faktörlere göre derecelendirdiği görülüyor:

  • Satış Geçmişi
  • Anahtar Kelime Alaka Düzeyi: Bu, ürün Başlığı, Bullet Point ile başlar ve ürünün açıklaması ile devam eder.
  • Fiyat: Fiyatlandırmanız rakiplerinizden bariz yüksekse, rakibinizin ürünü müşteriye gösterilir.
  • Stok Durumu: Stokta kalmadıysanız, listeleme sıralaması düşebilir.

Artık A10 olarak bilinen Amazon Algoritması, eski adıyla A9 önemli güncellemelerden geçti. En son güncelleme ile, tüketici davranışına her zamankinden daha fazla önem vermektedir. Ne kadar çok satış yaparsanız, ürününüz o kadar iyi sıralanır, ürününüz o kadar iyi sıralanır, o kadar çok satış yaparsınız. Yani, Kendi kendini besleyen bir döngü.

Girişim Mektebi

Cevap Verin

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır. Zorunlu Alanlar İşaretli

GİRİŞİMMEKTEBİ
E-Ticaret ve Amazon FBA ile ilgili eğitim ve hizmetlerimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz
0850 762 0225
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2021/08/iyzico.png
ANKARAATAYILDIZ PLAZA
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GİRİŞİM MEKTEBİSosyal Medya Hesaplarımız
Sosyal medya hesaplarımızı takip edin. Bize ulaşabilirsiniz
GİRİŞİM MEKTEBİSosyal Medya Hesaplarımız
Sosyal medya hesaplarımızı takip edin.Bizimle iletişim kurabilirsiniz
GİRİŞİMMEKTEBİ
E-Ticaret ve Amazon FBA ile ilgili eğitim ve hizmetlerimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz
0850 762 0225
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2020/01/visa-mastercard-logo-1.png
ANKARAAtayıldız Plaza
https://girisimektebi.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
Girişim Mektebi

BEDAVA
İNCELE